افزایش قد با مواد غذایی

[sbu_post_image]

متخصصان تغذیه عقیده دارند، تا زمانی که بلوغ به پایان نرسیده،‌نوع غذایی که خورده می‌شود، می‌تواند به افزایش قد برای بالغین و افراد نابالغ کمک کند و نباید فراموش کرد که کوتاهی قد در بچه‌ها، در صورتی که زمینه ژنتیکی نداشته باشند، نشانه‌ی سوء تغذیه در چند سال گذشته است. بنابراین افزایش قد با مواد غذایی یکی از راه های افزایش قد است.

تغذیه و افزایش قد

می‌توان برای افزایش قد کودکان و جلوگیری از کوتاهی قد آنها، رژیم غذایی را غنی‌تر کرد. به عنوان مثال می‌توان از کلسیم،‌ روی،‌ مس، منیزیم،‌ ویتامین A، K و D استفاده کرد.

  • از آنجایی که ترکیب اصلی استخوان‌ها راکلسیم تشکیل می‌دهد، دریافت روزانه این ماده معدنی برای افزایش قد ضروری است. شیر، سبزیجات و میوه‌های تازه، غلات، بلغور جو دو سر، تخم‌مرغ، مرغ، دانه سویا، لبنیات، گوشت گاو و ماهی تغذیه مناسب برای افزایش قد هستند. بنابراین به منظور دریافت روزانه این ماده معدنی،‌باید شیر، ماست، ماهی و سبزیجات را در برنامه غذایی گنجاند.
  • روی در رشد و تمایز سلولی نقش به سزایی دارد و کمبود آن موجب کاهش سرعت افزایش قد و کوتاهی قد می‌شود. پس باید منابع غذایی این ماده مغذی که شامل انواع ماهی‌ها، نان، عدس و نخودفرنگی است را در رژیم غذایی گنجاند.
  • مس در به حرکت درآوردن و انتقال آهن از ذخایر به مغز استخوان دخالت دارد. بنابراین کمبود آن رشد غیرطبیعی اسکلت و پوکی استخوان را به همراه دارد. مواد غذایی مانند انواع حبوبات و تخمه آفتابگردان به عنوان منبع این مواد معدنی است.
  • منیزیم نیز از اجزای ساختمانی استخوان‌ها است و یکی از عوامل نقش تغذیه در افزایش قد می باشد بنابراین کمبود آن باعث اختلال در عملکرد ویتامین D می‌شود. آرد گندم کامل، تخمه آفتابگردان و دانه کامل برنج و جو به عنوان تأمین‌کننده این ماده معدنی هستند.
  • ویتامین A در رشد و ترمیم استخوانی دخالت دارد و در کودکی و نوجوانی موجب سرعت گرفتن مراحل رشد می‌شود. جگر، زرده تخم‌مرغ و پنیر چدار، از منابع ویتامین A هستند.

یک رژیم غذایی سرشار از موادمغذی که شامل میوه ها و سبزیجات، لبنیات، سیریال، گوشت و میزان کافی آب باشد موجب تقویت فرایند طبیعی افزایش قد با مواد غذایی می شود.

برای آشنایی بیشتر با تاثیر تغذیه بر رشد قدی بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره