بزرگ شدن سینه در مردان

post_image

افزایش سایز سینه در مردان بزرگسال معمولاً در اثر پرخوری است که موجب انباشته شدن چربی در ناحیه سینه می‌شود. بزرگی سینه در مردان اگر به طور ناگهانی اتفاق بیفتد یا دردناک گردد، نیاز به بررسی‌های پزشکی بیشتر است. ممکن است علت عدم توازن هورمونی باشد. وضعیت‌هایی هست که نیاز به مداخله پزشکی دارد، از اینرو تشخیص دقیق می‌تواند برای شما و پزشک مشخص کند که وضعیت شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

عللبزرگ شدن سینه در مردان

بیماری های مرتبط با افزایش سایز سینه در مردان شامل نارسایی کلیه، بیماری مزمن کبد ، تومورها، اختلالات ژنتیکی مثل سندرم کلاین‌فلتر و همچنین عوارض جانبی برخی داروها، قرار گرفتن در معرض هورمون‌های آندروژن که توسط برخی بدنسازان استفاده می‌شود، می‌باشد.

افزایش سایز سینه در مردان که ناشی از افزایش هورمون زنانه در مردان ، تحت تاثیر تغییرات هورمونی دوران بلوغ، عوامل دارویی یا بیماری‌های زمینه‌ای است، می‌تواند از نظر روانی برای نوجوانان در سنین بلوغ مشکلاتی در پی داشته باشد یا حتی در مواردی نمایانگر بیماری‌ها و عوارض جدی‌تری چون بیماری‌های کبدی، اختلالات تیروئیدی و ناتوانی غدد جنسی یا تومورهای بدخیم باشد.

در برخی از نوزادان پسر نیز به علت تماس با هورمون‌های زنانه مادر (استروژن)، بزرگی سینه‌ها اتفاق می‌افتد. آنچه مهم است آن است که در سنین بلوغ در پسرها، میزان هورمون‌های جنسی مردانه (تستسترون) به سرعت افزایش می‌یابد. حال در مواردی هورمون‌های زنانه هم همزمان با هورمون مردانه افزایش می‌بابد. در چنین شرایطی ژنیکوماستی رخ می‌دهد.

گاهی افزایش سایز سینه در مردان، چندان آزاردهنده نیست و از آنجا که، حداکثر تا ۱۸ سالگی مرتفع می‌شود به نوجوانانی که از این مشکل رنج می‌برند، ‌توصیه می‌شود به پزشک متخصص غدد مراجعه کنند.

مراحل درمان بزرگ شدن سینه در مردان

در درجه اول شامل اطمینان بخشی درمورد بی خطر بودن افزایش سایز سینه در مردان است. مصرف دانازول در بعضی بیماران مؤثر است ولی عوارض آن قابل توجه است. قطع داروهای مربوطه یا کنترل بیماری زمینه ای نیز در صورت امکان، شرایط را بهبود میدهد. در بیمارانی که به فرم فیبروتیک مبدل شده باشند و یا علت قابل رفع نداشته باشند و از نظر زیبایی برای بیمار مهم باشد درمان جراحی انجام می شود.

  • برحسب شدت بزرگی پستان مردان و میزان پوست اضافه که ایجاد شده است و همچنین قوام نسج پستان، درمان جراحی بصورت رزکسیون ساده یا همراه با ساکشن (توأم با اولتراسوند یا لیزر) یا ساکشن تنها انجام می شود.در مواردی که افزایش سایز سینه در مردان خیلی زیاد باشد احتمال نیاز به عمل جراحی مجدد (Revision) زیاد است.
  • یکی از روشهای جراحی لیپو ساکشن به روش معمولی و یا به روش لیزرلیپولیز میباشد که بیشتر برای افرادی مناسب است که چربی زیادی در سینه شان جمع شده وپوست محل سفت بوده و سینه افتادگی ندارد.
  • در روش دیگر قسمتی از پوست در دور هاله یا خط زیر سینه بریده میشود و بافت سینه با جراحی برداشته میشود که بیشتر در مواردی که اکثریت بافت سینه غددی است انجام می شود.
  • این عملها در مرکز جراحی محدود یا بیمارستان با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود عمل ۲-۱ ساعت طول میکشد و بیمار پس از چند ساعت ترخیص میشود و جهت کاهش تورم در ناحیه عمل باید به مدت دو ماه گن مخصوص استفاده نماید. ورزش بالاتنه تا دو ماه مجاز نمیباشد . تورم و بیحسی ناحیه پس از چند هفته تا چند ماه برطرف میشود.

برای آشنایی با ” درمان ژنیکوماستی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: آکا ایران. تناسب اندام. دکتر نوایی

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره