بزرگ شدن سینه در مردان

[sbu_post_image]

افزایش سایز سینه در مردان بزرگسال معمولاً در اثر پرخوری است که موجب انباشته شدن چربی در ناحیه سینه می‌شود. بزرگی سینه در مردان اگر به طور ناگهانی اتفاق بیفتد یا دردناک گردد، نیاز به بررسی‌های پزشکی بیشتر است. ممکن است علت عدم توازن هورمونی باشد. وضعیت‌هایی هست که نیاز به مداخله پزشکی دارد، از اینرو تشخیص دقیق می‌تواند برای شما و پزشک مشخص کند که وضعیت شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

علل بزرگ شدن سینه در مردان

افزایش اندازه سینه در مردان ممکن است به علت بیماری‌های مختلفی از جمله نارسایی کلیه، بیماری مزمن کبد، تومورها، اختلالات ژنتیکی مانند سندرم کلاین‌فلتر و عوارض جانبی برخی داروها، هورمون‌های آندروژن و همچنین تغییرات هورمونی در دوران بلوغ باشد.

این مشکل می‌تواند عواقب روانی و جسمی جدی برای افرادی که با آن مواجه هستند، به ویژه در سنین بلوغ، داشته باشد. در برخی موارد، افزایش اندازه سینه ممکن است نشانه بیماری‌های جدی‌تری مانند بیماری‌های کبدی، اختلالات تیروئیدی و ناتوانی غدد جنسی یا تومورهای بدخیم باشد.

همچنین، در برخی از نوزادان پسر، این مشکل به علت تماس با هورمون‌های زنانه مادر (استروژن) رخ می‌دهد. واضح است که در سنین بلوغ، میزان هورمون‌های جنسی مردانه (تستسترون) به سرعت افزایش می‌یابد. اما در برخی موارد، هورمون‌های زنانه هم همزمان با هورمون مردانه افزایش می‌یابد که منجر به افزایش اندازه سینه در مردان می‌شود.

به نوجوانانی که با این مشکل روبرو هستند، توصیه می‌شود که به پزشک متخصص غدد مراجعه کنند تا مشکلاتشان را برطرف کنند.

مراحل درمان بزرگ شدن سینه در مردان

در ابتدا، اصلی‌ترین هدف این است که بیماران اطمینان حاصل کنند که افزایش اندازه سینه در مردان بی‌خطر است. استفاده از دانازول در برخی از بیماران ممکن است موثر باشد، اما عوارض جانبی آن قابل توجه است. قطع داروهای مرتبط یا کنترل بیماری زمینه‌ای، در صورت امکان، می‌تواند شرایط را بهبود بخشد. در بیمارانی که به فرم فیبروتیک تبدیل شده‌اند یا علت قابل رفع ندارند و زیبایی برای بیمار مهم است، درمان جراحی انجام می‌شود.

بر اساس شدت بزرگی سینه‌های مردانه و مقدار پوست اضافی که ایجاد شده است، و همچنین قوام بافت سینه، درمان جراحی به صورت رزکسیون ساده یا همراه با لیپوساکشن (توأم با التراسوند یا لیزر) یا لیپوساکشن تنها انجام می‌شود. در مواردی که افزایش اندازه سینه در مردان بسیار زیاد باشد، احتمال نیاز به عمل جراحی مجدد (Revision) زیاد است.

یکی از روش‌های جراحی لیپوساکشن به روش معمولی یا به روش لیزر لیپولیز است که بیشتر برای افرادی مناسب است که چربی زیادی در سینه‌شان جمع شده و پوست محل سفت بوده و سینه افتادگی ندارد.

در روش دیگر، قسمتی از پوست در دور هاله یا خط زیر سینه بریده می‌شود و بافت سینه با جراحی برداشته می‌شود که بیشتر در مواردی که اکثریت بافت سینه غددی است انجام می‌شود.

این عملیات در مراکز جراحی محدود یا بیمارستان‌ها با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. عمل حدود ۱-۲ ساعت طول می‌کشد و بیمار پس از چند ساعت ترخیص می‌شود و برای کاهش تورم در ناحیه عمل باید به مدت دو ماه از گن بخصوص استفاده کند. ورزش بالاتنه تا دو ماه مجاز نیست. تورم و بی‌حسی ناحیه پس از چند هفته تا چند ماه برطرف می‌شود.

برای آشنایی با ” درمان ژنیکوماستی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: آکا ایران. تناسب اندام. دکتر نوایی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره