افزایش رشد قدی کودکان

post_image

در کنترل قد کودکان یک بار اندازه گیری ارزش زیادی نخواهد داشت بلکه آنچه مهم است روند افزایش رشد قدی کودکان در طی دوران کودکی می باشد. خیلی از کودکان که در سالهای اولیه افزایش قد زیادی ندارند در دوران بلوغ ، جهشی در رشد قدی آنان ایجاد می شود. جالب آنکه خیلی از این کودکان قد بلندتری نسبت به سایر همسالان خود پیدا می نمایند.

تغذیه و افزایش رشد قدی کودکان

علاوه بر انرژی، وجود چندین اسید چرب ضروری که در اغلب چربی‌ها، به ویژه در چربی‌ ماهی‌ و روغن‌های گیاهی وجود دارند، به انضمام چندین اسید آمینه‌ی ضروری برای رشد و نمو کافی کودکان لازم است.

  • پروتئین و افزایش رشد قدی کودکان

مصرف طولانی مدت غذاهایی که پروتئین آن‌ها کیفیت پایینی داشته و در نتیجه تمام اسیدهای آمینه‌ی ضروری را به حد کافی برای بدن کودک تأمین نکند، نتیجه ای جز کندی افزایش قد یا توقف افزایش قد در بر نخواهد داشت. البته مصرف غذاهایی که چربی زیادی داشته باشند نیز موجب می‌شود که پروتئین‌ها در حد نیاز، به بدن کودکان نرسند و همین برای رشد آن‌ها مشکل‌ساز خواهد بود. علاوه بر انرژی که از کربوهیدرات‌ها ، چربی و پروتئین تامین میگردد، دریافت کافی ریزمغذی‌های مختلف یعنی ویتامین‌ها و املاح نیز برای رشد کافی و مناسب کودکان ضروری است.

نقش چندین ریزمغذی در تأمین رشد کافی کودکان شناخته شده است. اما این که کمبود کدام یک از آن‌ها بیش‌ترین تاثیر را در تاخیر و کندی افزایش قد کودکان دارد، هنوز مشخص نیست.

  • روی برای افزایش رشد قدی کودکان

نقش روی در افزایش رشد قدی کودکان بسیار چشمگیر است. بطوریکه کمبود متوسط تا شدید ویتامین A، آهن، کلسیم و ید نیز در تاخیر رشد قدی کودکان نقش به سزایی دارند. کمبود روی تا حدود زیادی به ناکافی بودن آن در رژیم غذایی، جذب ناکافی آن از رژیم غذایی یا اختلال جذب و از دست رفتن روی بدن (مثلاً در هنگام اسهال) بستگی دارد.

کمبود شدید روی عوارضی ایجاد میکند که عبارتند از: کوتاهی قد، عدم رشد غدد بدن (به ویژه غدد جنسی)، اختلال عملکرد ایمنی، اختلالات پوستی و بی‌اشتهایی می‌باشند.

کمبودهای غذایی در دوران کودکی، حتی در صورتی که مکمل‌های ویتامینی در ابتدای خردسالی به او داده شده باشند هم نمی‌توانند موجب افزایش قد و جلوگیری از کوتاهی قد شود. در کودکانی که دچار عقب افتادگی رشد هستند، توصیه می‌شود از مخلوط مکمل‌ها ولی با نظر متخصص اطفال و یا تغذیه برای افزایش رشد قدی کودکان استفاده کنند.

برای آشنایی با درمان کوتاهی قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: رژیم درمانی نویندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *