post_image

والدین باید برای افزایش رشد قدی بچه ها و افزایش هورمون رشد به تغذیه آنها اهمیت دهند و سعی کنند موادی را که برای رشد استخوان ها و افزایش رشد قدی بچه ها خود لازم است بویژه در سنین کودکی و نوجوانی و حین بلوغ در برنامه غذایی شان بگنجانند. همچنین وضع خواب کودکان هم باید طوری باشد که هورمون رشد برای افزایش قد بچه ها بخوبی ترشح شود. بیشترین میزان ترشح هورمون رشد در طول شبانه روز، در زمان خواب شبانه اتفاق می افتد و به همین دلیل خوب است بچه ها حتما حداکثر تا ساعت ۱۱ شب خواب باشند، چون اگر در زمان اوج ترشح هورمون رشد که حدود ۱۲ نیمه شب است، نخوابیده باشند این هورمون هم به اندازه کافی ترشح نمی شود، بنابراین کودکانی که دچار اختلالات خواب هستند با مشکل کوتاهی قد و افزایش رشد قدی بچه ها نیز روبه رو خواهند شد. موضوع دیگری که برای افزایش رشد قدی بچه ها باید در نظر گرفته شود، ایجاد محیطی آرام برای کودک است که می تواند در میزان ترشح هورمون رشد اثر بگذارد.

ورزش کردن موجب استحکام استخوان‌ها و بهبود رشد نوجوانان می‌شود ولی با وجود تصور افراد درباره انتخاب نوع خاصی از ورزش‌ها برای افزایش رشد قدی بچه ها، معمولا تفاوت چندانی میان انواع مختلف ورزش‌ها وجود ندارد و توصیه می‌شود کودکان و نوجوانان به مقدار کافی تحرک و فعالیت بدنی داشته باشند تا با مشکل اضافه وزن روبه‌رو نشوند.

برای رسیدن به حفظ وزن متعادل، نباید از نقش ورزش و تغذیه صحیح غافل شد؛ بنابراین توصیه می‌شود کودکان و نوجوانان به مقدار کافی از محصولات لبنی و بخصوص شیر استفاده کنند، گوشت و تخم‌مرغ حتما در وعده‌ غذایی‌شان وجود داشته باشد و مصرف میوه و سبزیجات را نیز نادیده نگیرند. همچنین باید از مصرف بیش از حد مواد حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج، شیرینی و… پیشگیری کنید تا بچه‌ها با مشکل اضافه وزن روبه‌رو نشوند.

در سن مدرسه، یعنی از ابتدای ۶ سالگی، ورزش برای افزایش قد ورزشهایی است که سبب تصحیح حالتهای بدن و افزایش قد شوند و بازیهایی که در جریان آن بچه می جهد و می دود مناسب است. بعد از ۱۲ سالگی علاوه بر تعلیم ورزش، باید بازیهای ورزشی را بدون مسابقه و حداکثر تا حد رقابت شروع نمود. اشخاصی که در انجام این ورزشها شرکت می کنند باید دقیقاً مراقبت شوند، زیرا جوانان همیشه تمایل دارند و می خواهند از حدود امکاناتشان تجاوز کنند.

کوتاهی قد ژنتیکی

گاهی کوتاهی قد ناشی از مسائل ژنتیکی است، اگر پدر و مادر با مشکل کوتاهی قد روبه‌رو هستند و فرزندشان هم مشکل افزایش رشد قدی بچه ها دارد، حتما باید برای بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنند بنابراین بهتر است زمانی که کودک سن کمی دارد، برای مشورت با پزشک اقدام کنید تا اگر بیماری خاصی وجود دارد، درمان برای افزایش رشد قدی بچه ها زودتر شروع شود. به پدر و مادرهایی که احساس می کنند فرزندشان قد کوتاهی دارد، توصیه می شود بموقع به پزشک مراجعه کنند و بررسی های لازم را برای افزایش رشد قدی بچه ها انجام دهند تا مشخص شود کوتاهی قد کودک واقعا نگران کننده و نشانه مشکل است یا موضوعی طبیعی به حساب می آید. همچنین به هیچ عنوان نباید برای استفاده از هورمون رشد بی دلیل به پزشک اصرار کنند، زیرا این هورمون در مواردی که نباید استفاده شود، فقط عارضه برجای خواهد گذاشت و فایده ای ندارد.

این روزها متاسفانه برخی ورزشکاران هم از هورمون رشد کمک می گیرند، اما باید بدانند استفاده از این هورمون ها از طرفی دوپینگ به حساب می آید و از طرف دیگر عوارضی هم برایشان برجای می گذارد. اگر هورمون رشد در مواردی استفاده شود که به آن نیاز است و اثر درمانی دارد، ممکن است افزایش رشد قدی بچه ها و افزایش هورمون رشد عوارض بسیار کمی برای فرد داشته باشد، اما وقتی جنبه درمانی ندارد و به عنوان مکمل استفاده می شود، عوارض بسیار زیادی برجای خواهد گذاشت.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب ” روش های افزایش قد ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش قد کودکان مطالعه فرمایید.

منبع: جام جم آنلاین. فتاخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره