افزایش رشد ریش و سبیل در پسران

post_image

رشد سبیل و ریش جزء علایم بلوغ ثانویه است و افزایش رشد ریش و سبیل در پسران وابسته به غدد جنسی است. بلوغ ثانویه با ترشح زیاد هورمون مردانه تستوسترون باعث می شود علائم زیر در پسران ایجاد شود.

  • رشد ریش و سبیل.
  • بزرگ شدن بیضه ها و آلت.
  • رشد فیزیکی.
  • کلفتی صدا و رشد حنجره.
  • رویش مو در سراسر بدن بویژه سینه ها ، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی
  • ساخت اسپرم و توانایی خوب آلت برای نعوظ

در بعضی ها این حالت ادامه می یابد در بعضی هم که اکثرا کاملا سالم هستند تنها اندکی در دوران بلوغ رخ می دهد.

عدم وجود موی صورت می تواند مادرزادی، یا به علت الکترولیز و یا لیزر موی زائد و یا حتی ضربه و جراحت ناشی از سوختگی یا انواع حوادث باشد. از طرفی بسیاری از مشکلات و بیماری های سیستمیک مثل اختلالات هورمونی در مردان یا بیماری هایی نظیر آلوپسی آره‌آتا (طاسی منطقه ای) و یا بیماری تریکوتیلومانیا (کندن ریش و سبیل به دلیل بیماری روانی مثل وسواس و یا عادت به کندن آن) می تواند منجر به کاهش میزان ریش و سبیل و یا از بین رفتن بخشی از آن شود.

اشعه درمانی، شیمی درمانی و برداشت تومور در ناحیه ریش و سبیل یا جراحی از علل دیگر از بین رفتن ریش است.

با توجه به علل متفاوت رشد نکردن ریش و سبیل در پسران، مشاوره قبل از هر گونه اقدام درمانی می تواند در انتخاب روش درمانی به پزشک کمک کند. در صورت وجود تریکوتیلومانا، کاشت ریش و سبیل فایده ای نداشته و بایستی فرد ابتدا به روانپزشک مراجعه کند. همچنین کاشت ریش و سبیل طبیعی در بیماری آلوپسی آره آتا که در آن دایره های کوچک و بزرگ در منطقه ریش و سبیل کاملا خالی از مو می شوند، فایده ای نداشته و انجام آن در این بیماری ممنوع می باشد.

روش های افزایش رشد ریش و سبیل در پسران

عوامل ژنتیکی و استفاده از ویتامین ها نیز در رشد موهای صورت پسران تاثیر دارند.

با عادات غذایی و تغذیه مناسب میتوانید بدن و مویی سالم داشته باشید. اگر می خواهید رشد ریش و سبیل نرمالی داشته باشید، با پیروی از دستورات و برنامه های زیر به آسانی می توانید به رشد ریش و سبیل خودتان را افزایش دهید.

  • یکی از فاکتورهای اصلی که بر افزایش رشد ریش و سبیل شما تاثیر گذار است ویتامین ها و تغذیه مناسب است .این موارد می توانند نقش بزرگی را ایفا کنند. شما باید رژیم مناسب داشته باشید و آن را با گذشت زمان حفظ کنید .کمبود هر ماده غذایی یا ویتامین باعث نقصان در رشد مو یا ریزش مو می شود .اگر شما نمی توانید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید باید در طول روز از مولتی ویتامین ها استفاده کنید . موهای شما همانند دیگر اندام هایتان برای قوی و سالم بودن نیاز به تغذیه و تقویت دارند .
  • اسید آمینه – ویتامین E – ویتامین B و پروتئین ها از فاکتورهای اصلی هستند که باعث سلامتی و افزایش سرعت رشد ریش و سبیل در پسران می شوند .مطمئن باشید که در برنامه غذایی روزانه تان به مقدار کافی این فاکتورها وجود دارند و اگر این طور نیست هم اکنون برنامه غذاییتان را تغییر دهید و این برنامه غذایی را شروع کنید و تفاوت قابل توجه ای را در سرعت رشد موهایتان مشاهده کنید.
  • از مواردی که باعث جلوگیری افزایش رشد ریش و سبیل در پسران می شوند دور باشید .فکر کنید ریش و سبیل شما همانند مغز شماست .اگر شما مضطرب باشید و استرس داشته باشد، نمی تواند به درستی فکر کنید و این حالت دقیقا مانند ریش و سبیل شماست که نمی تواند رشد کند .آرامش داشته باشید . بعضی از داروها و حالات روحی باعث کم شدن سرعت رشد ریش و سبیل شما می شوند .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان نداشتن ریش و سبیل آقایان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش رشد ریش و سبیل در پسران مطالعه فرمایید.

منبع: پزشکی. کلوب. ایران ناز

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره