افزايش ترشح هورمون رشد برای افزایش قد

[sbu_post_image]

در بین هورمون های افزایش قد، هورمون رشد مهم‌ترین نقش را در افزایش قد بر عهده دارند و هورمون رشد در افزایش سایز سلول‌ها بسیار موثر بوده و با بالارفتن سن بتدریج از میزان ترشح پایه آن کاسته می‌شود. بهترين شيوه براي افزایش ترشح هورمون رشد در بدن كودكان و نوجوانان اصلاح شيوه زندگي و تنظيم سبدغذايي مفيد و مغذي است.

کودکی سن بسیار حساسی است و اغلب رشد قدی فرد در این سنین بیشترین سرعت را دارد بنابراین در صورتی که کودک از فعالیت و تغذیه مناسب برخوردار باشد به حداکثر توان رشدی خود دست می‌یابد همچنین بیشترین شانس برای افزایش قد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد وجود دارد و پس از آن سخت‌تر می‌توان کاری کرد.

نقش مواد غذایی در افزايش ترشح هورمون رشد و افزایش قد

بايد دقت داشت كه مصرف صبحانه كامل و دريافت مواد مغذي موجود در لبنيات در كنار مصرف پروتئين موجود در گوشت قرمز و گروه ويتامين B موجود در غلات و سبزي‌ها تاثير زيادي در افزايش ترشح هورمون رشد در كودكان و نوجوانان داشته و با مداومت آن موجب افزايش قد در آن‌ها مي‌شود.

مصرف منابع پروتئيني حيواني نظير گوشت گوسفند، گاو، مرغ و ماهي، تخم مرغ و شير و همچنين مصرف کلسيم، فسفر، منيزيم، روي و فلوئور که در گوشت و حبوبات به ميزان فراوان وجود دارد در افزایش ترشح هورمون رشد و در نتیجه اقزایش قد کودکان و نوجوانان تأثير به سزايي دارد. 

پروتئین از اجزای اصلی مورد نیاز برای افزایش قد است که باید در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان گنجانده شود که البته نوع حیوانی پروتئین ارجحیت دارد؛ گوشت و تخم‌مرغ منبع اصلی تامین پروتئین حیوانی است.
دريافت آب کافي در روز، استراحت و خواب کافي، مصرف غذاهاي دريايي 3 بار در هفته و مصرف مغزها به ويژه بادام و گردو، نان و غلات و پروتئين در افزایش ترشح هورمون رشد و افزایش قد بسيار تأثيرگذار است.

در صورت علاقه مندی به آشنایی با روش های افزایش قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: برترین ها. خراسان نیوز

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره