استفاده همزمان سوماتروپین با دیگر داروها

post_image

سوماتروپین یا همان هورمون رشد انسانی امروزه به شدت مورد استفاده ورزشکاران به خصوص بدنسازان قرار گرفته که طبق معمول همه داروها دارای عوارض خاص خود میباشد. سوماتروپین ابتدا اکسیر افزایش قد شناخته شد و هنوز نیز در رفع برخی ناهنجاری ها که در بالا نیز یاداور شدیم کاربرد فراوان دارد برای مثال نوجوانانی که در اواخر سن بلوغ و یا پس از سن بلوغ که از رشد نرمال قد برخوردار نیستند پس مراجعه به پزشک متخصص غدد و متایولیسم و عکس برداری از صفحات رشد جهت باز یا بسته بودن این صفحات در صورت صلاح دید پزشک معالج از این دارو استفاده میکنند که در صورت بسته نشدن صفحات رشد اغلب نتایج قابل قبولی میگیرند.

عوارض استفاده همزمان سوماتروپین با دیگر داروها

استفاده هم زمان مقادیر زیاد استروئیدهای آنابولیک، آندروژن ها، استروژنها و هورمونهای تیروئید با این دارو سبب تسریع بسته شدن اپی فیز ها می شود. مصرفطولانی مدت مقادیر درمان کورتیکوتروپین (ACTH) و مقادیر بالای خوراکیکورتیکواستروئیدها، سبب مهار پاسخ به هورمون رشد می شود. تشکیل آنتی بادی، واکنش های موضعی آلرژیک، درد و تورم در ناحیه تزریق و افزایشخوش خیم فشار داخل جمجمه ای از عوارض جانبی دارو هستند.

  • قبل از به کار بردن این فرآورده باید حساسیت به هورمون رشد و مصرف همزمانسایر داروها خصوصاً کورتیکواستروئیدها و کورتیکوتروپین را در نظر گرفت.
  • دارو باید به مقدار مناسب تجویز شده و میزان رشد به طور منظم توسط پزشک تعیین شود.
  • در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، آزمونهای سرولوژیک برای تعیین میزان پادتن بر علیه هورمون رشد انجام گردد.
  • سن استخوان طی درمان باید هر سال تعیین شود.
  • بررسی عملکرد تیروئید و ارزیابی بروز ضایعات داخل جمجمه ای لازم می باشد.
  • تزریق داخل عضلانی دارو بسیار دردناک می باشد.

نیمه عمر مصرف دارو به دنبال تزریق داخل وریدی ۳۰-۲۰ دقیقه و پس از تزریق داخلعضلانی یا زیر جلدی حدود ۵-۳ ساعت است. طول اثر دارو ۴۸-۱۲ ساعت است. متابولیسم دارو کبدی و دفع آن از طریق صفرا می باشد.

درهیپوتروئیدیسم درمان نشده یا تومورهای بدخیم، خصوصاً تومور داخل جمجمه ای که به طور فعال در ۱۲ ماه گذشته رشد کرده باشد، نباید مصرف شود.

منبع: پزشک آنلاین ، بادی کلاسیک ایراندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *