-1

ارتودنسی دندان با دستگاه‌های متحرک

دستگاه‌های متحرک از سیم و مواد پلاستیکی (آگریل) ساخته می‌شوند. شما می‌توانید خودتان آن را دهانتان بگذارید و هر وقت خواستید از دهانتان خارج کنید. بعضی از آنها به طور هم‌زمان دندان‌های فک بالا و پایین را در برمی‌گیرند. دندانپزشکان اغلب به شما خواهند گفت فقط برای غذا خوردن و شستشو پلاک ارتودنسی را از دهانتان خارج کنید و در بقیه ساعات روز آن را در دهانتان نگه دارید تا نیروی کافی را به دندان‌ها و فک‌تان وارد کنند. فراموش نکنید که شما در صورتی نتیجه مطلوبی از درمان خود با این وسایل خواهید گرفت که به طور دقیق در استفاده از آن با دندانپزشک همکاری کنید و پلاک را درست و به میزان کافی در طول روز در دهانتان نگه دارید، چیزی که در ارتودنسی کودکان ، خیلی از کودکان به بهانه خجالت، بازی، راحتی و.. از آن طفره می‌روند و دور از چشم والدین‌شان آن را استفاده نکرده و یا فقط در زمانی که در خانه هستند، از پلاک استفاده می‌کنند که نتایج درمان ارتودنسی دندان را مختل می‌کند. مزیت عمده این پلاک متحرک ارتودنسی این است که شما می‌توانید آن را برای شستشو و تمیز کردن از دهانتان خارج کنید.

ارتودنسی نامرئی از پلاک‌هایی شفاف برای ردیف کردن دندان‌ها کمک می‌گیرد. البته کارکرد آن محدود به کیس‌های با ناردیفی دندانی خفیف می‌باشد و هزینه سیم کشی دندان  آن نسبت به بریس‌های ثابت ۲ تا ۲/۵ برابر است. خبرخوش برای افرادی که دندان‌های نامرتب دارند این است که می‌توانند از ارتودنسی‌های نامرئی، بریس متحرک دندان و راحتی استفاده کنند که به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند. بنابراین بیمار می‌تواند بدون نگرانی و هراس از دیده شدن سیم‌ها در طول دوره درمان لبخند بزند. ارتودنسی نامرئی، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته می‌شود. ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مصنوعی یک روش محبوب و مؤثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که برای ترکیب با دندان‌های دیگر طراحی شده است. ایمپلنت‌های دندان یک گزینه بسیار عالی و طولانی مدت برای بازگرداندن لبخند شما در کنار ارتودنسی دندان است.

پلاک متحرک برای چه کسانی لازم است؟

پلاک‌های متحرک ارتودنسی برای درمان ناهنجاری‌های ساده فک و صورت و دندان‌ها استفاده می‌شوند. جایی که فقط لازم است دندان‌ها اندکی مرتب شوند و به جابه جایی کاملی نیاز ندارند. به طور مثال ممکن است دندان‌های جلویی فک بالای شما اندکی بیرون زده باشد و می‌توان با این پلاک‌ها زاویه دندان‌ها را تغییر داد و آنها را مرتب کرد. برای استفاده از این پلاک‌ها به طور معمول می‌توانید به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید.
هنگامی که درمان ارتودنسی دندان‌های کودک شما به پایان رسید، باید به دندان‌ها فرصت داد تا در موقعیت جدید تثبیت شوند. در این زمان دندانپزشک یک پلاک ارتودنسی کودکان متحرک را برایتان تجویز خواهد کرد که باید چند ماه از آن استفاده کنید. این پلاک متحرک در ارتودنسی دندان کودکان ، دندان‌ها را در موقعیت جدید حفظ می‌کند تا الیاف لثه‌ای و استخوان کافی در اطراف ریشه‌شان تشکیل شود و در موقعیت جدید تثیبیت شوند.
● وقتی عضله‌ها یاری می‌کنند
یکی دیگر از کاربردهای دستگاه‌های متحرک ارتودنسی، پیش از بلوغ و در دوران رشد است. با تقبل قیمت ارتودنسی کودکان در این دوران می‌توان از نیروی عضلات سر و صورت و گردن برای هدایت فک و دندان‌ها در موقعیت صحیح استفاده کرد. این دستگاه‌ها اغلب شامل پلاکی‌ داخل دهان هستند که گاهی به وسیله کش‌ها و حلقه‌هایی روی صورت، سر و گردن تکیه دارند. استفاده از این دستگاه‌ها برای پسر بچه‌های شیطان باید با دقت و کنترل خاصی انجام شود تا خطر آسیب و پارگی پوست صورت از بین برود.

مراقبت های لازم در حین درمان ارتودنسی متحرک

دستگاههای ارتودنسی متحرک در موارد متعددی تجویز می شوند.علیرغم ظاهر ساده ، نقش آنهادر درمان بسیار مهم وجدی است بطوریکه در برخی از بیماران استفاده مناسب از این وسایل به قیمت دور شدن از درمان های پیچیده ای مثل جراحی فک است. شرط لازم برای موفقیت درمان با بریس متحرک دندان ، استفاده کافی از آنها با توجه به زمانی است که ارتودنتیست توصیه می کندکه در اغلب موارد نیازمند حداقل ۱۶ ساعت استفاده در شبانه روز است.در برخی درمانها این وسایل تنها در هنگام صرف وعده های اصلی غذایی باید از دهان خارج شوند.عدم استفاده مناسب از دستگاهها منجر به عدم قرار گیری درست آنها در دهان، درد و ناراحتی و لقی دندانها و از بین رفتن نتایج درمانی بدست آمده می شود. همچنین مراقبت های ارتودنسی بهد از انجام کار تاثیر به سزایی در روند بهبودی دندان ها دارد.

درابتدای درمان ممکن است این دستگاهها نحوه صحبت کردن کودکان را موقتاً تغییر دهند، ولی اغلب کودکان، خود را با آن وفق داده و بعد از طی یک الی چند روز بطور عادی صحبت می کنند. برای تطابق سریعتر بهتر است در روزهای اول بیمار با صدای بلندتر صحبت کند به این منظور می تواند صفحات کتابی را با صدای بلند بخواند.همچنین ممکن است در طی ۴۸ ساعت اول آب دهان بیمار زیاد شده و قورت دادن آن سخت باشد . این مسئله جای نگرانی نداشته و فرد به سرعت به آن عادت می کند.در مواردی که بیمار دچار حالت تهوع می شود لازم است با ارتودنتیست تماس بگیرد تا تغییرات لازم در پلاک ایجاد شود.

در طی درمان بیمار می تواند رژیم غذایی عادی داشته باشد. ولی برای جلوگیری ازشکسته و کج شدن اجزاء دستگاههای ارتودنسی بهتر است از خوردن مواد غذایی چسبنده مثل آدامس ، شکلات و غذاهای سفت مثل پسته – فندق – بادام – یخ خودداری کند. برای حفظ سلامتی دندانها و لثه بعد از هر بار غذا خوردن، مسواک زدن را فراموش نکنید و پلاک متحرک را با یک مسواک بدون افزودن خمیر دندان یا هر نوع ماده شوینده دیگر فقط با آب کافی بشویید. در صورتی که پلاک متحرک کثیف یا بدبو شده است برای تمیز کردن آن می توانید از قرص هایی که به همین منظور وجود دارد و ارتودنتیست در اختیار شما قرار می دهد استفاده نمایید. در مواقعی که از پلاک استفاده نمی کنید ، آن را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید و جهت جلوگیری از شکسته یا کج شدن، از گذاشتن آنها در گوشه و کنار و جیب لباس اجتناب نمائید. عموماً بچه ها می توانند با داشتن دستگاههای ارتودنسی در دهان براحتی ورزش یا بازی نمایند، ولی گاهی این فعالیتها تداخلاتی با ورزش یا بازی دارند. بهتر است با توجه به نوع دستگاه دستورات ویژه را از ارتودنتیست دریافت نمائید.

طراحی، ساخت و دستور استفاده ازدستگاههای ارتودنسی متحرک برای هر بیمار متفاوت است ، لذا فقط دستورات توصیه شده به خود شما را بکار ببرید و از دستکاری کردن اجزاء آن خوداری نمایید.این اعمال علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن درمان می تواند باعث وارد شدن صدمات بیشتر به دندانهای شما شود.

تمیز کردن کامل سیم کشی دندان اهمیت بیشتری نسبت به دندان‌های ارتودنسی نشده دارد و شما باید وقت بیشتری را برای این کار اختصاص دهید.
به‌طور ایده آل باید سه بار در روز دندان‌های خود را مسواک کنید. می‌توانید یک مسواک با خود همراه داشته و پس از خوردن ناهار از آن استفاده کنید. به محل اتصال دندان‌ها به لثه توجه ویژه‌ای داشته باشید.
علاوه بر مسواک کردن دندان‌ها، توصیه می‌شود که از مسواک مخصوص ارتودنسی برای تمیز کردن زیر براکت و فضای بین دندان‌ها استفاده کنید. نحوه‌ی انجام این کار برای شما شرح داده خواهد شد.
یک محلول دهان‌شویه‌ی فلوراید باید پس از مسواک کردن دندان‌ها به هنگام خوابیدن مورداستفاده قرار گیرد.
مسواک کردن دندان‌ها به میزان ناکافی می‌تواند منجر به آسیب دیدن مینای دندان شود.

ارتودنسی پیشگیری با حفظ ساختار دندان‌ها از بروز ناهنجاری‌های فک و دندان جلوگیری می‌کند و از مزایای قابل توجهی برخوردار است. بهترین زمان برای ارتودنسی پیشگیری از سن هفت سالگی یا زودتر از آن است.

تصور کشیدن دندان در ارتودنسی می تواند برای افراد ترسناک باشد. علاوه بر نگران کننده بودن این شرایط برای افراد، چرا باید بیمار برای درمان ارتودنسی و ایجاد طرح لبخند زیباتر چند دندان سالم خود را از دست بدهد؟ در حقیقت به نظر می‌رسد انجام این کار بر خلاف عقل باشد. با این وجود در صورتی که فرد دچار مشکل ازدحام دندان‌ها در دهان باشد، کشیدن دندان‌های اضافه باعث می‌شود دندان‌های باقیمانده در دهان در موقعیت بهتری قرار گرفته و به این ترتیب وضعیت قرارگیری آنها بر روی هم و سلامت دهان فرد بهبود یابد.

عوارض درمان ارتودنسی

 نیازهای درمانی در افراد به‌ طورکلی به ۲ گروه درمان‌های انتخابی و درمان‌های ضروری تقسیم می‌شوند.

درمان‌های ضروری درمان‌هایی هستند که درصورت بی‌توجهی باعث درد، ناراحتی و به‌خطر‌افتادن سلامت کلی فرد می‌شوند. در طرف دیگر درمان‌هایی هستند که انتخابی بوده و فرد به‌دلیل اولویت خاص از ‌نظر کارایی بهتر، زیبایی یا پیشگیری از بروز بیماری‌های دیگر انجام می‌دهد.

درمان ارتودنسی دندان یکی از این درمان‌هاست که عمدتا برای زیبایی بیشتر، افزایش کارایی سیستم دندانی یا راحتی بیشتر در مراقبت‌های دندانی و جلوگیری از پوسیدگی و ناراحتی لثه و اغلب تا قبل از سن بلوغ  انجام می‌شود ، ازین رو مراجعه به دندانپزشکی کودکان از اهمیت خاصی برخوردار است . در کنار این فواید ممکن است نگرانی‌هایی در ارتباط با عوارض یا محدودیت‌های درمان ارتودنسی وجود داشته باشد.

آگاهی از عوارض ارتودنسی یا محدودیت‌ها و روش‌های جایگزین هنگام شروع درمان ارتودنسی ضروری بوده و فرد درمان‌کننده موظف است هم از جنبه اخلاقی و هم از جنبه حقوقی آن‌را به اطلاع بیمار برساند. در این نوشتار اشاره کلی به خطرات بالقوه درمان ارتودنسی خواهیم داشت.

خطای درمان کننده: مهم‌ترین عامل ایجادکننده عوارض ارتودنسی دندان به مهارت فرد درمان‌کننده ارتباط دارد. اگر فرد درمان‌کننده در این حیطه تخصص نداشته باشد امکان بروز خطا در مرحله تشخیص، طرح درمان، انجام درمان و نگهداری نتایج درمان وجود دارد.

عدم درک انتظار بیمار: یکی از مهم‌ترین مسائل، شرح دقیق خواسته بیمار یا والدین بیمار است. اگر خواسته بیمار به‌طور صحیح ذکر نشود یا فرد درمان‌کننده مهارت لازم برای استخراج انتظار واقعی بیمار را نداشته باشد امکان رسیدن به نتیجه مطلوب کاهش می‌یابد.

خطر پوسیدگی و بیماری‌های لثه: با وجود وسایل ارتودنسی در دهان امکان گیر غذایی در اطراف وسایل ارتودنسی بیشتر شده و به تعداد پناهگاه‌های باکتری‌ها افزوده می‌شود، بنابراین بهداشت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک، نخ دندان و برس بین دندانی برای بیماران ارتودنسی است می‌تواند باعث بروز پوسیدگی دندان، ناراحتی لثه یا تغییر رنگ دندان‌ها شود.

خطر برگشت درمان ارتودنسی: برگشت مشکلات ارتودنسی در ۲ گروه کلی به مشکلات فکی و جابه‌جایی دندان‌ها تقسیم می‌شود. مشکلات فکی درمان شده در دوران رشد با اتمام دوره رشد تغییری پیدا نمی‌کنند. این درمان‌ها معمولا زمانی انجام می‌شوند که بلافاصله بعد از آن درمان ارتودنسی ثابت انجام شود تا کنترل مناسب برای پیشگیری از خطر برگشت صورت گیرد.

کوتاه شدن طول ریشه: هرچند احتمال تحلیل و کوتاه‌شدن ریشه در بیماران ارتودنسی بسیار کم و بین ۳ تا ۵ درصد موارد است ولی آگاهی از این مسئله ضروری است. حرکت دندان‌ها در استخوان با توجه به مکانیسم تحلیل و تشکیل استخوان شکل می‌گیرد. در این فرایند ممکن است در مقیاس میکروسکوپی، قطعات میکروسکوپیک ریشه هم برداشته شده و مجددا ساخته شود. اگر شرایط زمینه‌ای خاصی مثل بیماری آسم یا سابقه ضربه، شکستگی دندان یا اعمال نیروی ارتودنسی غلط وجود داشته باشد این مسئله توجه بیشتری می‌طلبد.

درد فک: تحقیقات متعدد نشان داده که ارتباطی بین درمان ارتودنسی و ایجاد یا رفع مشکلات فکی وجود ندارد. در بیمارانی که ابتدای درمان دارای مشکلات فکی هستند درمان ارتودنسی صحیح می‌تواند باعث بهبود مشکلات فکی شود ولی تنها عامل نیست و ممکن است نیاز به درمان‌های تکمیلی داشته باشد. با توجه به ماهیت مفصلی بودن ناحیه، امکان بروز مشکلات سایر مفاصل در مفصل گیجگاهی فکی نیز وجود دارد.

مدت زمان درمان: ممکن است طول دوره درمان از آن چیزی که پیش‌بینی شده کوتاه‌تر یا طولانی‌تر شود. درمان معمول ارتودنسی که به‌طور صحیح و کامل انجام می‌شود در اغلب موارد بین ۱۸ تا ۲۴ ماه خواهد بود. عمده‌ترین دلایل افزایش دوره درمان ملاحظه‌کاری در طرح درمان، بیماری‌های زمینه‌ای و عدم‌همکاری بیمار در مراجعه منظم و اجرای دستورات یا شکستگی وسایل طی درمان است. در این صورت ممکن است از کیفیت نهایی درمان نیز کاسته شود.

قیمت درمان ارتودنسی بسته به ماهیت مشکل و مدت زمان لازم جهت درمان متغیر می باشد. از عوامل تاثیرگذار دیگر بر قیمت درمان، نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان برای ارتودنسی، نیاز یا عدم نیاز به عمل جراحی فک و استفاده از سیستم های خاص ارتودنسی (ارتودنسی دیمون، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی اینوزلاین، براکت های سرامیکی و …) می باشد.دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Share →