ارتباط رشد قدی با تعیین وزن

[sbu_post_image]

رابطه تعیین وزن و فرم بدن با افزایش قد

آنچه که در تعیین وزن دلخواه به شما کمک می کند آگاهی شما از قد و قالب و وضعیت ظاهری تان است. برای این منظور لازم است تصویری از بدن خود در ذهن داشته باشید. ممکن است خود را خوب و قابل قبول یا اندکی فراتر از وزن دلخواه یا کاملاً چاق ببینید. شگفت آور آن که بندرت ممکن است تصویر بدن شما (تصویری که با چشمان درونی می بینید) با قد و قالب واقعی شما منطبق باشد.

اغلب دیده می شود دختران جوانی که اندکی افزایش وزن دارند، خود را بسیار چاق می بینند. حتی زن های مبتلا به بی اشتهایی عصبی تمایل دارند، بدن های ضعیف و شکننده خود را چاق و ناخوشایند تصور کنند. برخلاف این موارد، افراد بسیار سنگین وزنی هستند که خود را گول زده و تصور می کنند اندام کاملاً متناسبی دارند. (یا فقط در زمره ی درشت اندام های استاندارد قرار دارند). وقتی ببینید تصویر ذهنی بدن شما با واقعیت چقدر متفاوت است، بسیار شگفت زده خواهید شد.

عوامل موثر بر افزایش قد

رشد هر فرد، مخصوص خود اوست و با دیگران متفاوت است. نژاد خانواده، ملیت، جنس، سن و تغذیه در نحوه ی رشد انسان مؤثرند. بعضی نژادها بلندتر و بعضی کوتاهتر هستند. برای مثال افراد نژاد زرد، کوتاهتر از نژاد سفید هستند. به نظر می رسد کودکان بلند قد، والدین بلند قد و کودکان کوتاه قد والدین کوتاه قد دارند. ولی گاه والدین بلند قد، صاحب فرزندان کوتاه قد می شوند.
جنس مؤنث نسبت به جنس مذکر، اندام ظریف تری دارند. در سنین مختلف زندگی، سرعت افزایش قد و رشد و نمو فرق می کند. ممکن است بعضی از دختران یا پسران همسن، هنوز کاملاً رشد نکرده باشند و بعضی ها تازه در حال رشد باشند، ساختمان بدنی بچه ها نیز با هم فرق می کند. بعضی بچه ها لاغر و کوتاه، بعضی لاغر و بلند یا چاق و کوتاه و یا چاق بلند هستند.

آشنایی با الگوی رشد (کلیک کنید)

منبع: کتاب بلند قد شویم

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره