اختلال رشد و بروز آن با کوتاهی قد

[sbu_post_image]

کوتاهی قد در بسیاری از موارد اختلال محسوب نمی شود و حالتی طبیعی است اما در برخی موارد اختلال رشد با کوتاهی قد در کودکان اشتباه گرفته می شود. اختلال رشد، یک بیماری است که به صورت کوتاهی قد بروز می کند.

شما چه تصوری خواهید داشت اگر قدتان در مقایسه با افراد هم سن، هم جنس یا دیگر اعضای خانواده به میزان قابل توجهی کوتاه تر باشد.

بد نیست بدانید کوتاهی قد در بسیاری از موارد اختلال محسوب نمی شود و حالتی طبیعی است اما در برخی موارد اختلال رشد با کوتاهی قد اشتباه گرفته می شود. اختلال رشد، یک بیماری است که به صورت کوتاهی قد بروز می کند اما در طول زمان رخ می دهد.

درحالی که قد تنها زمانی اختلال محسوب می شود که قد فرد در مقایسه با شرایط رشد متناسب با سن و جنس و نژاد او کوتاه تر باشد. البته اگر این مورد در سنین کودکی تشخیص داده شود کودکانی که کوتاهی قد آنها به دلیل کمبود هورمون رشد در بدنشان است با بهره گیری از درمان های تزریقی با هورمون رشد مورد معالجه قرار می گیرند.

توجه والدین به کوتاهی قد فرزندانشان قبل از رسیدن به سن بلوغ

مهم‌ترين قدم اين است كه والدين قبل از اينكه فرزندشان به سن بلوغ برسد، متوجه كوتاه قدي او شده و در صدد پيدا كردن مشكل احتمالي و حل آن برآيند. يعني‌ لازم است والدين نسبت به استانداردهاي قد و تناسب اندام آگاهي داشته و مشكلات و بيماري‌هايي را كه مي‌توانند موجب كوتاه قدي شوند، بشناسند.

رشد استخواني پسرها كند اما ملايم است اما درمورد دختر خانم ها اين رشد يك حالت جهشي دارد و دقيقاً به همين دليل است كه احتمال افزايش قد در دختران تا سن 18 سالگي است اما در پسران به دليل آنكه زمان شروع بلوغ ديرتر است، رشد قد تا 21 سالگي ادامه مي‌‌يابد.

متاسفانه اغلب افراد زماني متوجه كوتاهي قد خود مي شوند كه در دوران بلوغ قرار دارند،‌ ‌چون معمولا در اين دوران، دختران و پسران توجه بيشتري به ظاهر خود كرده و تمايل‌ ‌دارند كه از لحاظ جسماني در وضعيت خوبي باشند اما ديگر نمي توان در اين دوره براي‌ ‌افزايش قد و تغيير وضعيت جسماني كاري كرد.

منبع: هنرهای رزمی    نیک صالحی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره