اختلالات هورمونی و ژنیکوماستی

post_image

یکی از مشکلات شایع در آقایان، اختلالات هورمونی و بزرگی سینه ها است که علاوه بر ظاهر نامناسب و آزاردهنده که مانع از فعالیت های مختلف اجتماعی و ورزشی می شود گاهی با ایجاد درد، کیفیت سلامت فرد را کاهش می دهد. باورهای غلط و بعضا روش های ناکارآمد درمان ژنیکوماستی، موضوع درمان اختلالات هورمونی و ژنیکوماستی را بغرنج ساخته است.

علل ژنیکوماستی

عدم تعادل بین دو هورمون جنسی تستوسترون و استروژن میتواند دلیلی بر وقوع ژنیکوماستی باشد. استروژن هورمونی است که باعث رشد بافت پستان میشود. مردان به صورت طبیعی مقادیری از استروژن را تولید میکنند ولی میزان تستوسترون در آنها بسیار بیشتر است که همین مساله سبب خنثی شدن استروژن و علائم آن خواهد شد. اگر این تعادل هورمونی به هر دلیلی در بدن از بین برود، میزان استروژن افزایش خواهد یافت و در نتیجه پستانها بزرگتر خواهند شد. در برخی از موارد علت عدم تعادل هورمونی ناشناخته باقی خواهد ماند.

باید توجه داشته باشید که در این مورد بزرگ شدن بافت پستان به دلیل اضافه وزن و یا چربی اضافه نیست و ممکن است در افراد لاغر اندام نیز رخ دهد بنابراین کاهش وزن و یا انجام تمرینات ورزشی تغییری در وضعیت شما ایجاد نخواهد کرد.

بدن‌ساز‌هایی که از دوزهای بالای آندروژن استفاده می‌کنند، به طور شایع دچار ژنیکوماستی واضح می‌شوند که اغلب با تندرنس پستان همراه است (زیرا آندروژن به استروژن تبدیل می‌شود). از سوی دیگر، مردانی که به علت سرطان پروستات تحت درمان ترکیبی آنتاگونیست گیرنده آندروژن و آگونیست هورمون آزاد کننده گنادوتروپین یا تنها آنتاگونیست گیرنده آندروژن قرار می‌گیرند، به ترتیب در ۱۰-۲۰ و ۵۰-۶۰ موارد دچار ژنیکوماستی می‌گردند. در مردانی که برای هیپرتروفی خوش‌خیم پروستات مهارکننده‌های ۵- آلفا ردوکتاز دریافت می‌کنند، شیوع ژنیکوماستی بسیار کمتر است (۱٫۱ – ۰٫۳).

بروز ژنیکوماستی در نوزادان پسر تازه متولد شده شایع است چرا که استروژن میتواند از طریق جفت، از مادر به نوزاد منتقل شود. این شرایط موقتی خواهد بود و معمولا بعد از گذشت چند هفته، با افزایش سطح میزان تستوسترون در نوزاد پسر، علائم از بین خواهند رفت و وضعیت به حالت نرمال برخواهد گشت.

ژنیکوماستی در بلوغ

در طی دوران بلوغ نیز، تغییراتی در سطوح هورمونی در بدن رخ میدهد که در هر فرد متفاوت است. اگر میزان سطوح تستوسترون در بدن پسران کاهش یابد، استروژن قدرت بروز پیدا میکند و در نتیجه بافت پستان بزرگ تر خواهد شد. حدود ۵۰% از پسران در دوران بلوغ با چنین تجربه ای مواجه خواهند شد. ژنیکوماستی با عامل سن بلوغ با افزایش سن از بین خواهد رفت و بعد از اتمام بلوغ، با افزایش مجدد سطوح تستوسترون برطرف خواهد شد و نیازی به درمان نخواهد داشت. زیرا با افزایش سن در مردان، میزان کمتری از تستوسترون در بدن تولید میشود. همچنین با افزایش سن، میزان چربی اندوخته ی بدن افزایش می یابد که همین مساله در افزایش سطوح استروژنی تاثیرگذار است. این اختلالات هورمونی میتواند منجر به بروز ژنیکوماستی شود.

سن فاکتور مهمی در بررسی این افراد است. تعداد زیادی از نوجوانان در سنین بلوغ به صورت فیزیولوژیک دچار ژنیکوماستی می شوند که در اغلب موارد پس از گذشت یک یا ۲ سال خود به خود بدون درمان خاصی بهبود می یابند ادامه ژنیکوماستی پس از ۱۷-۱۶ سالگی نیازمند بررسی و احتمالا درمان مناسب خواهد بود. در افراد با ژنیکوماستیک طول کشیده بررسی های کامل علل احتمال ژنیکوماستی قدم اولیه و مهمی است که توسط پزشک انجام می گیرد. روش های متعددی با توجه به اختلالات هورمونی و ژنیکوماستی برای درمان وجود دارد جراحی، لیپوساکشن، لیپولیز و اولتراسونیک از مهم ترین روش های کنونی است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ژنیکوماستی مطالعه فرمایید.

منبع: بادی بیلدینگ. عصرعلم. لحظه نمادکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *