اختلالات هورمونی ناشی از چاقی

post_image

چاقی مفرط از طریق اثرات بد مکانیکی ،متابولیسمی و فیزیولوژیکی بر فعالیت طبیعی بدن موجب اختلالات هورمونی ناشی از چاقی می شود و به بدن آسیب می رساند. اختلالات هورمونی و چاقی تقریباً بر تمام اعضای بدن به نحوی تاثیر می گذارد و بیماری های ثانویه وخیمی ایجاد می کنند که ممکن است زندگی را نیز به مخاطره بیاندازند. اثر فزاینده این بیماری های مشترک می تواند در یک زندگی عادی و موفقیت آمیز اختلال ایجاد کند و همچنین عمر را به شدت کوتاه کند.میزان خطر ابتلا به این مشکلات جسمی متناسب با میزان چاقی است. هرچه فرد زودتر چاق شود، سالهای بیشتری از عمرش تباه می شود.

برای برخی مشکلات سلامتی از افرادی که BMI پایین تری دارند خطر بیشتری دارد.همانطور که BMI افزایش می یابد،خطر مشکلات سلامتی شما نیز افزایش می یابد.

علل هورمونی چاقی

چاقی یک بیماری پیچیده و طولانی مدت محسوب می شود. در تعیین اینکه چرا برخی افراد از دیگران وزن بیشتری دارند و برای دچار شدن به مشکلات جسمی دیگر چه میزان خطری دارند عوامل بسیاری نقش دارند.دانشمندان برای رسیدن به پاسخ این سوالات به تحقیق ادامه می دهند.

اما تا زمان شناخت بهتر اختلالات هورمونی ناشی از چاقی، کنترل وزن اضافی چیزی است که بیماران باید تمام عمر خود را برای آن تلاش کنند.به همین دلیل بسیار مهم است که بدانیم تمام مداخلات پژشکی امروز، از جمله جراحی کاهش وزن، نباید درمان پزشکی محسوب شود بلکه این مداخلات کوششی برای کاستن اثرات نامطلوب وزن اضافی و کاهش عواقب وخیم جسمی ،عاطفی و اجتماعی اختلالات هورمونی ناشی از چاقی هستند. شما زمانی وزن اضافه می کنید که کالری غذا را بیشتر از میزانی مصرف می کنید که بدنتان از طریق عملکردهای طبیعی (میزان پایه سوخت و ساز{BMI})و فعالیت جسمی مصرف می کند. کالری مصرف نشده به صورت چربی ذخیره می شود.

اختلالات خواب و کم‌خوابی شبانه به دلیل شیفت‌های کاری و یا عادات ناصحیح زندگی، از قبیل تماشای شبانه تلویزیون، شیوع روزافزونی یافته است. این بی‌نظمی خواب با ایجاد تغییرات هورمونی زمینه بیماری‌های چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی را فراهم می‌نماید. لذا برای پیشگیری از تاثیر اختلالات هورمونی بر چاقی و پیشگیری از بروز این بیماری‌های متابولیک، نظم خواب شبانگاهی در تمامی افراد و توجه به سایر جنبه‌های شیوه زندگی صحیح، مانند رژیم غذایی صحیح و فعالیت بدنی، در افرادی که مجبور به کار در شیفت شب هستند، توصیه می‌شود.

افزایش ناگهانی وزن اگر بر مبنای انباشت انرژی به صورت بافت چربی باشد به زمان نیاز دارد چرا که در دریافت انرژی محدودیت هایی داریم و هر کیلو افزایش وزن به مفهوم انباشتگی انرژی های مازاد بر نیاز در ارگانهای مختلف بدن است که به طور متوسط هر کیلو افزایش ۷۰۰۰ کیلو کالری را به تصویر می کشد. اما احتمال افزایش وزن به طور ناگهانی می تواند ناشی از علل هورمونی باشد گرچه به ظاهر چاقی تلقی می شود ولی ناشی از انباشتگی چربی نبوده به عنوان مثال زمانی که کلیه فرد نتواند آب دریافتی را دفع کند باعث احتباس آب در بدن فرد و افزایش وزن ناگهانی می شود و یا افرادی که داروهایی که حاوی کورتون هستند را مصرف می کنند می توانند این افزایش وزن را در کوتاه مدت تجربه کنند و همچنین اختلالات کبدی موجبات احتباس آب را در بدن بوجود می آورد.

از دیگر علل چاقی هورمونی ناگهانی ناشی از اختلالات متابولیکی و عدم تعادل فعالیت های غدد درون ریز مثل کم کاری تیروئید یا ناشی از تخمدان پلی کیستیک و اختلالات هیپوفیز است. افرادی که به اختلالات هورمونی ناشی از چاقی دچار می شوند سوخت بدن آنها کاهش یافته و تحرک این افراد کم می شود و ترجیح می دهند به جای فعالیت های بدنی و گشت و گذار به استراحت و دراز کشیدن بپردازند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” چاقی هورمونی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات هورمونی ناشی از چاقی مطالعه فرمایید.

منبع: ۳نشانه. پزشکان بدون مرز. رژیم درمانی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره