درمان اختلالات جنسی زنان

اختلالات جنسی زنان

اختلالات جنسی زنان (FSD) عموماً شامل اختلالاتی در تمایل، تحریک، درد و ارگاسم خاموش است. عوامل خطرساز مرتبط با FSD مشابه عوامل خطرساز در اختلالات جنسی مردان است: بیماری قلبی- عروقی، اختلالات غدد درون ریز، هیپرتانسیون، اختلالات عصبی و سیگار کشیدن.

داده های اپیدمیولوژیک محدود است، اما تخمین های موجود مطرح کننده ی این هستند که حدود ۴۳% زن ها از حداقل یک مشکل جنسی شکایت میکنند. علی رغم توجهات اخیر به علل ارگانیک FSD، اختلالات تمایل و تحریک (شامل شکایات لوبریکاسیون) در صورت پایش یک گروه مبتنی بر جمعیت (Community- based)، شایع ترین مشکلات و اختلالات جنسی زنان می باشند.

پاسخ جنسی زنانه

پاسخ جنسی زنانه نیازمند حضور استروژن ها است. نقش آندروژن ها نیز محتمل ولی ثابت نشده است. استروژن ها و آندروژن ها در CNS به طور هم اثر (سینرژیستیک) عمل کرده و میزان تحریک و پاسخ جنسی زنان را افزایش می دهند. شماری از مطالعات نشان می دهند که میل جنسی در زن ها در طول فاز قبل از تخمک گذاری از چرخه قاعدگی، بالا می رود و این موضوع مطرح کننده ی این است که هورمون های دخیل در پیک تخمک گذاری (نظیر استروژن ها) تمایل جنسی را افزایش می دهند.

انگیزش جنسیی تا حد زیادی از عوامل زمینه ای شامل محیط و فاکتورهای شریک جنسی، متأثر می شود. وقتی که میل جنسی به حد کافی رسید، تحریک جنسی به واسطه سیستم عصبی مرکزی و اتونوم انجام می گیرد. خروجی سمپاتیک مغزی در افزایش تمایل جنسی و رفع اختلالات جنسی زنان دخیل دانسته می شود در حالی که فعالیت پاراسمپاتیک محیطی منجر به احتقان عروق کلیتوریس و ترشح واژینال (لوبریکاسیون) خواهد شد. ناقل های عصبی احتقان موضعی (Engorgement) جسم کلیتوریس، شبیه ناقل های موجود در مردان است و نیتریک اکساید (NO) رها شده از عصب، عضله صاف و اندوتلیوم غالب است. شبکه ای ظریف از اعصاب و شریانچه های واژن موجب افزایش ترشح واژینال می شود. ناقل های اصلی این پاسخ پیچیده ی واژینال قطعی نیست ولی احتمال نقش NO و پلی پپتید عروقی- روده ای (VIP) وجود دارد.

مطالعات محققین در مورد پاسخ جنسی نرمال زنانه، تصور دیرپای وجود یک رابطه ی خطی بین میل اولیه، تحریک، احتقان عروقی، لوبریکاسیون و ارگاسم احتمالی را به چالش کشیده است. مراقبات بهداشتی باید مسائل بیماران نظیر برآمد عاطفی و فیزیکی مثبت، قله ی ارگاسم و ترشح زیاد یا عدم ارگاسم و ترشح را در نظر داشته باشند.

اگر چه تفاوت های آشکاری در آناتومی و تراکم بسترهای عروقی و عصبی مردان و زنان وجود دارد، تأثیر گذاری اولیه روی پاسخ جنسی تا حد زیادی مشابه هستند. سلامت حس برای تحریک مهم است. بنابراین اختلالات جنسی زنان مبتلا به نوروپاتی های محیطی (نظیر دیابت) شایع تر است. لوبریکاسیون واژینال، ترانسودایی از سرم است که از افزایش جریان خون لگنی ناشی از تحریک، حاصل می شود. عدم کفایت عروقی به دلایل متنوع ممکن است موجب اختلال در لوبریکاسیون کافی و در نتیجه مقاربت دردناک (Dyspareunia) شود. به دلیل افزایش فعالیت نیتریک اکساید سنتاز (NOS)، اتساع ماهیچه صاف شریانچه ای و کاورنوسی رخ می دهد و موجب پرخونی کلیتوریس و وستیبول اطراف آن می شود. ارگاسم نیازمند جریان خروجی سمپاتیک سالم است، بنابراین، اختلالات ارگاسمیک در بیماران مؤنثی که مبتلا به آسیب های نخاع هستند، شایع تر است.

بسیاری از خانم ها از اطلاعات مربوط به پاسخ جنسی خود، استقبال نمی کنند. سؤالهای باز در یک فضای حمایتی برای آغاز بحث در مورد مسائل جنسی در خانم هایی که از بحث در مورد چنین مسائلی شرم زده هستند، مفید است. زمانی که شکایت بیمار شنیده می شود، باید یک ارزیابی جامع شامل تاریخچه ی پزشکی، تاریخچه ی روانی- اجتماعی، معاینه فیزیکی و تست آزمایشگاهی محدود، انجام شود. تاریخچه باید شامل مواردی نظیر اطلاعات معمول طبی، جراحی، زایمان، روان شناختی، بیماری های زنانه، مسائل جنسی و اجتماعی، باشد، تجریبات قبلی، رابطه نامشروع، اطلاعات و وجود شریک جنسی نیز باید معلوم شود.

علل اختلالات جنسی زنان

اختلالات طبی که ممکن است روی سلامت جنسی تأثیر بگذارد می بایست مشخص شود. علت اختلالات جنسی زنان عبارتند از:

  • دیابت،
  • بیماری های قلبی عروقی،
  • امراض زنانه،
  • تاریخچه ی زایمان،
  • افسردگی،
  • اختلالات اضطرابی و بیماری عصبی.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان اختلالات جنسی زنان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات جنسی زنان مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب غدد و متابولیسمدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *