post_image

مادرانی که حساسند و زحمت کشیده و کودک را مرتب برای بررسی رشد نزد پزشک و یا به مراکز بهداشتی درمانی می‌برند ولی توجهی به نمودار رشد کودکشان ندارند. نموداری که در کارت پایش رشد کودک کشیده می‌شود در حالت طبیعی باید به طور موازی با نمودارهای استاندارد رسم رشد بر روی کارت رشد، بالا برود. در این حالت می‌توان گفت رشد کودک طبیعی است ولی در غیر این صورت با حالاتی مواجه هستیم که نیاز به توجه و دقت بیشتری وجود دارد.

  • نمودار رشد آهسته به مدت طولانی

در این حالت کودک در هر مرحله رشد می‌کند، ولی میزان این رشد در حد مطلوب نیست و شیب منحنی کم شده است. در این حالت اگر با پیگیری منظم، زود متوجه اختلال در منحنی رشد شویم می‌توانیم با توجه بیشتری به تغذیه کودک تا حدی رشد از دسته رفته او را جبران کرده و مانع توقف یا افت وزن او شویم.

  • افقی شدن منحنی رشد

در این حالت در دوبار پیاپی که کودک برای پایش رشد مراجعه می‌کند، وزن او تغییری نکرده و افزایش نیافته است. این مسئله بسیار اهمیت دارد و در صورتی که چنین حالتی پیش بیاید کودک باید برای بررسی علت احتمالی، به پزشک مراجعه کند، تا هرچه سریع‌تر علت عدم وزن‌گیری او مشخص شود.

  • نزولی شدن منحنی رشد

این حالت زمانی رخ می‌دهد که نه تنها کودک در دوبار وزن‌گیری، افزایش وزن نداشته، بلکه وزن او نسبت به دفعه قبل کمتر هم شده باشد، نزولی شدن شیب منحنی رشد، بسیار اهمیت دارد و حتما باید توسط پزشک بررسی شود و چون علاوه بر اشکالات تغذیه‌ای ممکن است برخی بیماری‌ها مثل عفونت ادراری و… هم وجود داشته باشند که باعث از دست رفتن وزن کودک شده باشد.

منبع: مهرزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره