آخرین فرصت افزایش قد

[sbu_post_image]

مهمترین قسمت افزایش قد مربوط به استخوانهای پا میباشد. این استخوانها دارای صفحات رشدی هستند که تحت تاثیر هورمونها باعث رشد قد یک فرد میشوند.

عوامل مرتبط با افزایش قد

عوامل مختلف نظیر ژنتیک و تغذیه در رشد یک فرد موثرند. معمولا قد پسرها کمی بلند تر از قد دخترها است و رشد قدی دختران زودتر از پسران متوقف میشود.عمده افزایش قد در آقایان تا پایان سن بیست و دو سالگی و در خانمها تا پایان 18 سالگی است، البته با نزدیک شدن به سالهای پایانی این دوره، مقدار رشد قدی کاهش می یابد و پس از بسته شدن صفحات رشد استخوانی افزایش طولی استخوانها متوقف میشود.

مهمترین عامل افزایش قد غده هیپوفیز است که در زیر مغز قرار دارد و با ترشح هورمون رشد باعث افزایش طول و عرض استخوانها می شود. افزایش قد فقط تا قبل از سن بلوغ امكانپذیر است و تبلیغات ماهواره‌ای برای افزایش قد به كمك قرص و جراحی علمی نیست.

در موضوع هورمون‌ها كمبود هورمون تیروئید برای رشد میتواند اختلال افزایش قد ایجاد كند و در بحث تغذیه، افرادی كه تغذیه نامناسب دارند مانند افرادی كه در منطقه بسیار دور و محروم زندگی میكنند ممكن است دچار اختلال افزایش قد شوند از طرفی بیماریهای مزمن مانند بیماری قلبی، ریوی و كلیوی نیز میتواند موجب کوتاهی قد شود.

قرص‌ها و اعمال جراحی كه برای افزایش قد تبلیغ میشوند همچنین سی دی هایی كه در این زمینه پخش میشود از نظر علمی مورد تأیید نیست و باید در نظر داشت تبلیغات ماهواره‌ای فقط برای تأمین هزینه‌های شبكه‌های ماهواره‌ای است.

برای مراجعه به منظور افزایش قد افراد باید در سن رشد مراجعه كنند و افرادی كه سنین 17 به بالا را دارند و بالغ شده‌اند دیگر نباید مراجعه كنند.

متأسفانه برخی میگویند تا سن 25 سالگی فرصت برای افزایش قد وجود دارد. این اعداد اشتباه است و رشد قد به سن بلوغ افراد بستگی دارد و كسی كه بالغ شد در انتهای رشد قدی قرار دارد.

آشنایی با روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: هم صدا. اسمارت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره