0

www.nexttime.ir900

از زمانهای قدیم مصریان –رومیان و حتی ملکه الیزابت مژه و اطراف چشم را با سرمه رنگین مینمودند.

در سال ۱۹۱۳ دکتر ویلیامز که شیمی دان بود فرمول ریمل را بنا نهاد تا مژگان بلند تر و ضخیم تر و سیاهتر شوند.از سال ۱۹۵۷ مژه مصنوعی ابداع شد و در سال ۱۹۰۰ کاشت مو در پلک آمار بالایی از پیوند های مو را به خود اختصاص داد.

بدون تردید داشتن مژه‌های پُر پشت در زیبایی چهره انسان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. مژه‌های پُر پشت بر زیبایی چشم‌ها افزوده و در کنار سایر عناصر صورت مانند ابروها، خط موی پیشانی، گونه، بینی، لب‌ها و چانه، تصویر منحصر به فردی به چهره انسان می‌بخشند.

از طرفی فقدان مژه در ظاهر شخص تاثیر منفی می‌گذارد. شایان ذکر است که از نظر آناتومی نقش مژه‌ها در انسان و حیوانات حفاظت از چشم‌ها در برابر گرد و خاک است.

بیشتر مراجعه‌ کنندگان جهت کاشت مژه مصنوعی خانم‌هایی هستند که مژه‌هایی سالم و طبیعی دارند و صرفا برای افزایش اندازه و رنگ مژه‌ها و پر پشتی آنها اقدام به چنین کاری می‌کنند.

بعضی از افراد نیز دچار اختلال خود زشت‌ بینی هستند که بهتر است قبل از انجام این کار مشاوره با روان پزشک داشته باشند. چرا که این افراد تصویر معیوبی از ظاهر خود در ذهن دارند و دائما برای بهبود وضع ظاهری خود به اقدامات زیبایی متعدد متوسل می‌شوند.

کاشت مژه جنبه زیبایی و درمان کم مویی پلک را دارد .کاندید مناسب این عمل باید از عوامل خطر ,فواید و نتایج کاملا آگاه شود و با اطلاعات کامل تصمیم به عمل بگیرد.

از آنجایی که ناحیه اهدا کننده مو سر میباشد باید به بیمار این توجه را داد که رنگ,پیچش ,ضخامت موی مژه همانند موی سر خواهد بود.طبیعی است موهای مجعد و یا خیلی صاف موهای سختی برای این عمل خواهند بود.

متقاضیان کاشت مژه

همچنین کاندید عمل پیوند مژه باید بداند که هر از چند گاهی نیاز است تا مژه ها را کوتاه نماید و یا با استفاده از فر مژه به مژه های کاشته شده حالت ببخشد.

پلک کاندید عمل کاشت مژه باید فاقد هر گونه زخم ,پستی بلندی,یا گوشت اضافه باشد.

چنانچه فرد کاندید عمل مبتلا به تریکو تیلومانیا باشد (وسواس اجباری در کندن موهای سر و صورت)این مشکل باید قبل از عمل درمان شود.

باید بیمار را از استفاده از مژه مصنوعی با چسب یا اکستنشن بر حذر داشت زیرا موجب آسیب به موهای کاشته شده خواهد شد.

برای برداشت مو از ناحیه اهدا کننده در پشت سر با بیحسی موضعی برداشت کوچکی انجام میشود سپس فولیکولهای مو همراه با ساقه از یکدیگر جدا شده و هر یک ,یک گرافت را تشکیل میدهند.

خط رویش مژه در پلک با ظرافت بیحس شده و با کمک سر سوزنهای باریک سوراخهای ریزی که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست ایجاد و فولیکولها تک تک در این سوراخها قرار داده میشوند.

پس از عمل کاشت مژه از بیمار خواسته میشود تا شب ناحیه را تمیز نگاه داردو در وضعیت نیم نشسته بخوابد.

در ضمن توصیه میشود در هفته اول از آرایش چشمها و مالیدن پاک کننده ها خود داری نماید و در صورت خشک بودن ناحیه توصیه میگردد تا از پمادهای چشمی استریل استفاده نماید .

تورم مختصر پلک ها در روزهای اول ممکن است جهت مژگان کاشته شده را به سمت پایین متمایل سازد که جای نگرانی نبوده و پس از پایان تورم به جهت طبیعی جا به جا خواهد شد.گاه خارش با تورم همراه خواهد بود که از پماد های ضد حساسیت میتوان استفاده نمود.

شانس عفونت در عمل کاشت مژه بسیار پایین تر از عملهایی چون بلفاروپلاستی میباشد.

در ۲۰% از موارد در فاز رشد بین هفته ۶ تا ماه ۴ بعد از عمل ممکن است گل مژه ایجاد شودکه البته وقوع آن در اشخاص طبیعی که عمل کاشت مژه انجام نداده اند  نیز غیر ممکن نیست.

تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر اختلال دید در اشخاصی که تحت عمل پیوند مژه قرار گرفتند دیده نشده است.

عوارض بعد از عمل

گل مژه : چند هفته تا چند ماه بعد از عمل ممکن است پدیدار شودو در واقع گل مژه التهاب یا عفونت غدد مترشحه چربی در پلک میباشد.معمولا این تورم طی چند روز تخلیه میگردد بخصوص چنانچه از کمپرس گرم استفاده شود.

چنانچه گل مژه بیش از یک هفته طول بکشد لازم است بیمار با پزشک جراح خود تماس بگیرد.

رشد رو به داخل مو: همزمان با رویش مو از فولیکولها,ممکن است مویی به سمت داخل رشد نماید که در روزهای اول تظاهرات گل مژه را تقلید مینماید ولی به طور معمول پس از مدتی مو بالاخره از پلک خارج میگردد و به سمت بیرون رشد مینماید.

تریکیازیس:رشد مژه به صورتی که با سطح اکولار تماس حاصل نماید.علائم ان بصورت احساس جسم خارجی در چشم,التهاب ,خارش,اشک ریزش و تورم میباشد.این وضعیت ممکن است خود به خود به وجود آید و یا نتیجه عمل باشد و اگر درمان نشود موجب زخم قرنیه میگردد. درمان آن خارج نمودن مژه میباشد.

عمل کاشت مژه برای کسانی رضایت بخش است که دچار وسواس نسبت به چهره خود (body  dysmorphism)نباشد و از نتیجه عمل و عوارض آن آگاهی کامل داشته باشد.دکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Share →