post_image

به‌طور کلی تستوسترون، مسئول ایجاد صفات ثانویه جنسی در مردان است. حتی در طول زندگی جنین نیز گنادوتروپین جفتی، بیضه‌ها را وادار به ترشح مقادیر متوسطی از تستوسترون می‌کند و تستوسترون در تمام دوره تکامل جنینی و حداقل ۱۰ هفته پس از تولد ترشح می‌شود؛ از آن پس در دوران کودکی تقریبا هیچ مقدار تستوسترون تولید نمی‌شود، اما در سنین حدود ۱۰ تا ۱۳ سالگی که حدود شروع بلوغ است، ترشح تستوسترون تحت تأثیر هورمون‌های گنادوتروپیک هیپوفیز قدامی به سرعت افزایش می‌یابد، ولی پس از ۵۰ سالگی سریعا کاهش می‌یابد و در سن ۸۰ سالگی به ۲۰ تا ۵۰ درصد حداکثر ترشح آن می‌رسد.

تستوسترون و رویش مو در مردان

تستوسترون باعث رویش مو در نواحی مثل عانه، خط شکم تا ناف یا بالاتر، صورت، سینه و … نیز می‌شود.

رویش موهای زهار (شرمگاه) حدود یک سال بعد از شروع بزرگ شدن بیضه ها و آلت تناسلی ظاهر می شوند. شروع رویش موها از ابتدای بلوغ تا ۱۵ سالگی و قبل از اولین انزال می باشد. در ابتدا این موها کم، نازک و ظریف اند و به تدریج تیره رنگ، زبر و مختری پیچ دار می شوند.

رویش موی صورت، زیر بغل و افزایش موی بدن پس از تکمیل رشد موهای زهار اتفاق می افتد. بعضی افراد پرموتر از دیگران هستند و در بعضی ها ممکن است موهای روی قفسه صدری رشد نکند.

تستوسترون و تغییر صدا در مردان

همچنین این هورمون اثر قابل توجهی بر روی صدا دارد به این صورت که باعث بزرگ شدن بافت حنجره شده و صدایی ناموزون و خشن را در ابتدا ایجاد می‌کند ولی به‌تدریج صدا، بم و مردانه می‌شود. در ضمن تستوسترون متابولیسم پایه را نیز افزایش می‌دهد، به این صورت که در فرایند انتقال تستوسترون، پروتئین زیادی در پلاسما ترشح می‌شود که این افزایش مقدار پروتئین‌ها(به‌ویژه آنزیم‌ها) فعالیت همه سلول‌ها را زیاد می‌کند.

تغییر صدا ناشی از رشد طنابهای صوتی است. تغییر صدا در زمان رشد کامل صورت می پذیرد. صدا در ابتدا خشن و بعد بم می شود و در ابتدا کمی ناهنجار و شاید دورگه است ولی به تدریج آهنگ صدا مطلوبتر می شود.

تستوسترون و ضخیم شدن پوست مردان

تأثیر دیگری که تستوسترون بر روی بدن دارد این است که این هورمون در هنگام بلوغ باعث ضخیم شدن پوست می‌شود، لذا آکنه‌هایی که در مواقع بلوغ بروز می‌کنند به علت افزایش هورمون تستوسترون در خون می‌باشد. پوست زبر می شود و رنگ آن خاکستری می گردد. منافذ پوست بازتر و وسیعتر می شوند.

غدد چربی در پوست بزرگ و فعال می شوند. در اثر افزایش فعالیت غدد چربی ممکن است جوشهایی روی صورت و پوست بدن ظاهر شوند که به آنها آکنه می گویند و محل شایع آنها صورت است. این جوشها نباید دستکاری شوند زیرا در اثر دستکاری حالت چرکی پیدا می کند و احتمال آنکه جایشان به صورت فرورفتگی در صورت باقی بماند بیشتر می شود. اگر این جوشها زیاد شدند و ایجاد ناراحتی کردند بهتر است با مشورت والدین به پزشک مراجعه شود و از خوردن شیرینی و غذاهای چرب و پرادویه حتی المقدور خودداری شود. در ضمن غدد عرق زیر بغل شروع به فعالیت می کند و عرق کردن در مراحل پیشرفت بلوغ افزایش می یابد. این فعالیتهای غدد چربی و عرق ممکن است سبب تولید بوی خاصی که کمی ناراحت کننده است.

از دیگر صفات ثانویه جنسی در مردان،رشد عضلات است. عضلات بخصوص عضلات سینه رشد می کند و نیرو می گیرد، ساقها و بازوان و شانه ها شکل می گیرند. برآمدگیهای مختصری در اطراف نوک پستان در مردان بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی ظاهر می شود. این حالت چند هفته طول می کشد و سپس هم در تعداد و هم در اندازه کاهش می یابند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” علت کم پشتی موی صورت آقایان ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صفات ثانویه جنسی در مردان مطالعه فرمایید.

منبع: آفتاب. پژوهشکده باقرالعلوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره